Tek taraflı meme büyümelerinde sebeplerden biri kullanılan ilacınız olabilir

Akademik Hastalar İçin
Paylaş

Bugün bir hasta gördüm….

Hasta 55 y erkekdi. eski bypasslı ve stentli. 6 aydır klasik eforla gelen istirahatte geçen stabl anginası vardı. ayrıca bu ağrıdan bağımsız sağ meme üzerinde olan dokunmakla artan ağrısı vardı. hasta da bu nedenle mamografi çekilmiş ama birşey bulunamamış.

**Hastanın 2 tip farklı ağrısı vardı. Birincisi 6 aydır olan eforla gelen ve istirahtte geçen tipik stable angina pektroisi vardı 2-diğer ağrı ise 2 aydrı vardı ve eforla ilişkisi yoktu. ağrısı sağ meme üzerinde ve hafif bastırmakla artıyordu…

****HASTAYA ALMAKTA OLDUĞU İLAÇLARI SORDUM…VE SAĞ MEMEDE OLAN BASTIRMAKLA ARTAN AĞRININ SEBEBİ BULUNDU. SEBEP SON 4 AYDIR ALMAKTA OLDUĞU 50 MG/GÜN ALDAKTON (SPİRONOLAKTON) DU. ÇÜNKÜ SPİRONOLKATON ALANLARDA ÖZELLİKLE 50-100 MG/GÜN EN AZ %25 İNDE TEK TARAFLI AĞRILI JİNEKOMASTİ OLMAKTADIR. VE BU NEDENLEDE ÜLKEMİZDE DE OLAN DİĞER ALDOSTERON ANTAGONİSTİ EPLERENON KULLANILIR……
***Hastamızda aldaktonu kesip eplerenona geçtik….
———————————————————————
Spironolakton ile ilgili iki anı yazacam buraya

1-Daha önce bypass yapılmış ve düşük ef nedeniyle aldakton alan hasta 1 yıldır artan ağrısı nedeniyle 2 kez 1 yıl içerisinde anjıo oluyor ve damarları ince olduğu için stent ve tekrar bypassa uyugun olmadığı söylenerek bu şekilde idare edilmesi isteniyor ve hastanın ağrısını sorguladım ve bana da iskemik angina gibi geldi ve refrakter angina diye düşündüm. tam böyle düşünürken HASTAYA EKO YAPMAYA BAŞLADIĞIMDA HASTA EKO PROBUNU HAFİF BİLE DOKUNDURTMUYOR VE HOCAM ÇOK BASTIRMAYIN AĞRIYOR DİYOR DU… VE BÖYLE DİYİNCE BEYNİMDE ŞİMŞEKLER ÇAKTI VE HASTAMIN ALDIĞI ALDACTON 100 MG GÖZÜMÜN ÖNÜNE GELDİ VE SEBEP BULUNMUŞTU. HASTADA SAĞ MEME ÜZERİNDE AĞRILI JİNEKOMASTİ VARDI. ******ALDAKTON KESİLDİ VE EPLERENON BAŞLANDI. HASTANIN AĞRISI 1 AYDA GEÇTİ…..EVET YİNE ANEMNEZDE AĞRIYI DETAYLI SORGULAMANIN ÖNEMİ GALİP GELDİ.

2- Diğer vaka ise bir dr arkadaşımın yakını idi. o bana anlattı. amcası eski mi var ve ef 40 olup yine sağ memede büyüme saptanıyor ve genel cerrahi doktoruna başvuryorlar ve doktor bey MAMOGRAFİ VB TÜM İNCELEMELERİ VE memeden biyopsi yapıyor ve malignite lehine birşey saptayamıyor. ve dikkatli bir dahiliye doktoru arkadaşımız anemnez aldığında hastanın 1 yıldır 100 mg aldakton aldığını görüyor ve AĞRILI JİNEKOMASTİNİN SEBEBİ BULDUK DİYEREK SPİRONOLAKTONU KESİYOR VE HASTA DÜZELİYOR.

Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Oflaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir