SVT tedavisi

Akademik
Paylaş

 

Acillerde bu durumda yapılacaklar.

Svt genelde hastanın hemodinamisini bozup hastayı kardiyojenik şoka sokmaz. Ama az da olsa olabilir. Özellikle wpw-preeksite AF bir svt olup çok hızlı yani dakikada hızı 300 dahi ulaştığı için hasta kısa sürede şoka girebilir, senkop olablir, ve hatta SVT-AF olan bu ritm ventrikülde farklı mekanizmalarla VT-VF dönüp hasta kardiyak arrest ve kalp masajı-defibrilasyonda geç kalınırsa ANİ KARDİYAK ÖLÜM olabilir..

SVT –de ilk yapılacaklar

1-VALSALVA MANEVRASI

2-VARSA İLAÇ OLARAK İLK TERCİHİMİZ ADENOZİN OLACAKTIR. Adenozin etkisi saniyeler içinde başlıyor ve olası bir yan etkidede hemen 9 sn de geçiyor. Hafif bronkospazm gibi yapsada hemen etkisi geçiyor. Adenozinle svt sonlanınca rutin oral beta bloker veririz genelde ve uygunsa hemen ilk oral dozu orada vermeli. Adenozin özellikle çarpıntıların çoğu AVNRT OLDUĞUNDAN yani reentran taşikardilerde ani başlar ani sonlandığından burada adenozin veya valsalva ile hasta pat diye ıhı durdu der.

2-Diltizem 1 amp iv 100 cc serumda 30 dk da verelim. EF biliniyor ve %40 atı ise diltizem veya verapamil verilmez. Beta bloker verebiliriz. eko su yoksa ve dekompanse ky yani ödem-asit-staz rali yoksa diltizem ezbere verebiliriz.

3-Diltizem yoksa belok yani metoprolol 1 ampul 10-15 dk serumda veya esmolol olarak breviblok amp infüzyonu yapabilirz. Esmolol aslında süper . hem etkisi hızlı başlıyor hemde olası yan etki olurda kesince 5-10 dk içinde etkisi geçiyor ve en önemlisi titre edilip günlerce verebiliyoruz.

4-Çok sıkışılırsa digoksin amp iv 3-5 dk da. Ama digoksin iv de yapsanız etkisi bazen 20-30 dk sonra başlıyo

Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Oflaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir