Obez çocuklar ve kalp hastalıkları. Nesil korkutuyor…

Akademik Hastalar İçin
Paylaş

Bu konu çok ciddi:Obez çocuklar ve gençler. Sokaklara bakarsanız obez çocuklar ve gençler arttı. Neden arttı aslında sebepler belli. Neden arttığı ile ilgili aslında Tam bi literatür okumadım. Okuyan arkadaş varsa ve paylaşırsa sevinirim. Bana ve okuduklarıma göre:

1-Fast food nesli yani AVM çocukları çığ gibi geliyor. Yani tencere yemeği yemeyen her daim fast food yiyen nesil.

2-Sedanter ve üşengeç nesil.

3-Oynayacak yeri olmayan nesil. Az ilerideki park var demek yetmiyor.Bizim sokak diye bişey yok artık. Pencereden bağırıp hadi eve gel diye bağıran anne yok, çünkü bu mesafede eve yakın park yok. Uzaktaki parka anne baba götürürse var. Tek başına uyuşturucu vb riskler var.

4-Artmış boşanmalar ve Boşanmış aile çocuklarındaki yeme bozukluğu ve daha çok artmış obezite.

5-Korkunç oranda sosyal medya ve internette vakit geçirme (İnternetomani).

6-Yediklerimizin katkı maddeli olması. Mısır bile tuhaf ya. Maket gibi…

Obez çocuk ve gençleri neler bekliyor:

1-Hipertansiyonun en baş sebeplerinden biri obezite olduğundan bu gençlerde daha 20 li yaşlarda primer yani esansiyel tip hipertansiyon çıkıyor. Yani feo veya renal arter darlığı vb aramaya gerek yok. Genç hipertansşyon demek 50 li yaşlarda af, aort anevrizması ve ky ve böbrek yetersizliii artması demektir. Eklampsi ve preeklamsi kadın sayısı artacak. Yani 70 yaşında çıkacak hipertansiyon komplikasyonları en az 20 yıl geriden başlayacak. Hem insana yazık hem sağlık bütçesini düşünün. Ya bu konu Valla ciddi…

2-obezite ve genç kanserler artacak

3-genç obezler ve depresyon ve suicid artacak

4-genç obezler ve kendi ile barışık olmadığı için herbal vb ilaçlar ve aşağıda literatürde örneği olan efedra ve kafein katkılı yani amfetamin-adrenalin benzeri etkili heö zayıflatıcı hemde uyarıcı madde kullanımları artacak ve bunlara bağlı kardiyomyopati-af-vt-vf artacak yani ani kardiyak ölümler artacak. aşağıdaki literatüre bakalım….

5-Obez gençlerde kendi ile barışık olamadığı için topkumdan itilmiş hissi ve bu nedenle uyuşturucu kullanımı veya alkol kullanımı dahada artacak ve bınzai vb düşünün ani artmış ölümleri. İyi nesil demek sadece matematiği bilen nesil olması yetmez. Dinç ve sağlıklı vücutta olmalı.

6-Obezite cerrahisi oranı artacak ve bu daha çok komplikasyon ve masraf…

7-Genç obezlerde kalp krizi, ky, artmış intraglomerüler basınç nedeniyle artmış böbrek yetersizliği kat be kat artacak

8-Obez çocuk ve genç demek artmış uyku apne demek artmış katekolamin yani daha çok af ve inme, ky, mi ve ölüm demektir ve uyku apnede inanın horlama nedeniyle boşanma sebebi. Uyku apne demek daha çok trafik kazası ve genç ölümü demek.

9-Obez çocuklarda bozuk ve erken mens başlama ve daha kısa boylu nesil. Kısa boylu kız çocukları artması o kız çocuğu için üzüldüğü bir sebep değilmi sizce..Bu liste uzar……

OBEZ ÇOCUK VEYA OBEZ GENÇ DEMEK TEK BAŞINA CİDDİ BİR HASTALIK VE İLERİDE BİRÇOK HASTALIĞINDA TEMEL SEBEBİ OBEZİTE……

Artan obezite nedeniyle İLERİDE ÇOK BAŞARILI AMA MUTSUZ VE ERKEN DÖNEMDE ŞU VEYA BU HASTALIK NEDENİYLE İLAÇ KULLANAN NESİL GELİYOR. YANİ DAHA ÇOK DİYABET, HİPERTANSİYON, KY, BY, AF, KANSER OSAS, AKUT Mİ, KISA BOYLU İNSAN, MUTSUZ DEPRESİF VE MADDE BAĞIMLISI İNSAN artacak. 3 dil bilen ve iyi üniversite bitirmiş ama obez bir insan düşünün. 40 ında fayda tersine dönerse şaşırmayın. Dil ve teog vb için titiz olalım ama benzer titizliği çocuk ve ergen sağlığındada gösterelim. Dil ve üniversite sağlığı korumaz.

Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Oflaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir