Kalp krizi ve ölüm. Ambulansı ve acilleri sakın gereksiz yere meşgul etme.

Akademik Hastalar İçin
Paylaş

Bir vaka ve çıkarılacak ders::Gönderen dr yorumu::Sayın hocam iyi bayramlar bir arkadaşım devlet hastanesi acilinde pratisyen hekim olarak çalışıyor gece nöbetinde bir hasta yemekten sonra mide ağrısı ve terleme şikayetiyle triyaja başvuruyor o sırada sarı alan bekleyen hastaları olduğu için triyajı yapan hemşire hanım beklemesini söylüyor hasta sarı alanda yaklaşık 15 dakika bekliyor bu sırada doktorla bir iletişimi olmuyor yani doktor böyle bir hastanın beklediğinden habersiz . Daha sonra muayene sırası geldiğinde doktor mı şüphesiyle ? Ekg istiyor ve sonuç yaygın inferior mi . Hastanın muayene odasına girmesinden 8 dakika sonra tedavisi veriliyor ama hasta 12 dakika sonra sevk edileceği sırada arrest oluyor cpr ile en yakın koroner merkeze sevk ediliyor ama hasta dönmüyor ve ex.

Çıkarılacak ders:

1-Akut mi olan kişide ölümün gelme anı hiç belli olmaz. Anlıktır ve VF 15 sn de ex olmaya yeter.Böyle ölümün geleceği bir akut hastalıkta -Nerden bilebilirdim öleceğini iyi gözüküyordu- diyemezsiniz. Anında vf gelir ve ex.İşte bu nedenle hastaya düşen vazife kalp krizi ağrısı nedir bilecek ve ambulansla acile gelmesi gerektiğini bilecek. Acile geldiğindede yeşil-sarı vb alanlarda sıranı bekle bu tip hastalarda dememeli. ——Bu tip hastalar hızla ayıklanıp hızla ekg, kan gazı ve ultrasonla incelenmeli. Gerekirse bu tip hastalar için ayrı bir acil odası olmalı. Kırmızı alan değilde. Gri zon gibi. —–Ölüm o kadar yakın ki.Ayrıca aciller gereksiz yere acil olmayan kronik hastalar tarafından meşgul edilmemeli. Yani gündüz polikliniğe gelecek hastanın -gündüz müsait değiliz çocuklar işten gelince acile akşam gideriz ve şikayetimizi numaradan biraz daha abartırız ve böylece bize bakarlar- diyerek acili meşgul edenler bence çok büyük kul hakkı yiyorlar ve bu hasta belkide bekletilen önündeki hasta örnekleri açısından çok tipik örnek. Sıra erken gelseydi belki ex olmayacaktı…Burada dr ve hemşire suçu yok bence. Çünkü yoğunluk var ve ufacık bi öne alma olsa şikayet ve kavga havada ucuyor. Sonuç; İnsanlar acilleri gereksiz meşgul etmeleri durumunda birgün kendi ve yakınlarınında zarar görebileceği unutulmamalı.

2-Özellikle akut st eleve mi da damar tam tıkalı ve iskemi ağır ve myokardda daha geniş bi alanda VF tehdit odağı(Temporal dispersiyon odağı) var.Bu nedenle asa 300 ve klopidogrel 600 mg ve klasik anfraksiyone heparin 5000 ü iv bolus verip primere yada primer için mesafe 120 dk geçiyorsa hemen trombolitik yapmalı ve artık bu bolus trombolitikler bence hemen oracıktaki acillerde bile yapılmalı. Gerekirse ambulansda bile trombolitik yapılmalı ve dünyada yapan merkezler var. Bu konu ülkemizde gündeme gelmeli bence.Damarı açmanın ve trombüs yükünün azaltılması ve bunlara bağlı yaygın tehdit altındaki iskemiyi azaltmanın klopidogreli ve asa vermeyle azaltılacağı biliniyor, ama hala sadece asa verip klopidogrel gittiği 2 saat ötedeki merkezde verilir demek ciddi hata. Bu bizde akut mi-vf-ex şuurunun gelişmediğini gösterir

3-Akut stemi de ölüm anlık yani zamanla yarışıyorsak ve ani olunca geri dönüşüm olmayabiliyorsa, neden stemi net olanda bile önce şu merkeze ve sonra anjıo merkezine diye transfer süresi uzatılır anlamıyorum ve uzatırken ambulansda vf girdi ex diye duymuşsunuzdur

4-akut stemi ağrı ve ekg de var ama troponin isteyip bekleyenlere ölümünbu kadar yakın olduğu duyurulur.

5-artık tüm insanlar, tüm doktorlar, tüm hemşire ve personel ve hatta kapıdaki güvenlikçi bile YENİ BAŞLAMIŞ 2-3 saattir olan EPİGASTRİK AĞRIDA REFLÜ ÜLSER DEMEDEN BEKLEMEYİP akut inferior (azda olsa anterior) stemi olacağını düşünüp hemen ekg çekmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Oflaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir