İzole posterior st elevasyonlu myokard infarktüsünde neler yapmalıyız?

Akademik
Paylaş

Aman okuyun köşesi::::::Acile tipik göğüs ağrısı ile gelen hastalarda bu vaka ibretlik. Lütfen okuyun. Vakayı yakalayan doktor beyi takdir ediyoruz. Neden ibretlik. Çünkü hasta tipik ve yeni başlayan göğüs ağrısı ile acile geliyor ve ilk ekg normal sayılır. Sadece v1 de ilk R dalgası yüksek olup acaba ters q yani posterior stemi diye düşünülebilinir. Ama genelde v1-3 st depresyonu yoksa bu v1 yüksek R eski posteriorda da (yani q) olur. Ama tıpta yüzde yüz kural yok. Genelde sık olan inferiora v1-3 st depresyonu yani posterior eşlik eder. Azda olsa inferior olmadan sadece v1-4 st depresyonu yani izole true posterior olabilir. Bu vakada dahada ilginç olan inferiorda yani d23avf de st elevasyon yok, izole posterior için v1-3 st depresyon yok. Ama işte burada ayrıntı çıkıyor. Tipik ağrısı olan ama ekg normal gözükenlerde olası posterior stemi sadece aşağıdaki 2. Ekg de olduğu gibi bu hastada da v789 da 0.5 mm üstü elevasyonla karşımıza çıkıyor. Ve bu hastada v789 da 0.5 mm st eleve ve v1 dede ilk R dalgası yüksek(aslında q) ve primere sevk ve anjıoda cx arter total ve stent takılıyor…

Çıkarılacak ders:::Acile gelen tipik göğüs ağrısı olan vakada ekg de iskemi bulgusu yoksa ve aort diseksiyonu yada pulmoner emboli düşündüren bulgu yoksa eve göndermeden önce veya 1 saat sonra 2. Ekg yi beklemeden posterior stemi diye v789 sırttan çekelim. Ayrıca her inferiora sağ mi varmı diye sağ prekordiallerden v3R veya v4R çekmeli. ayrıca v1-3 st deprese olanda v789 çekmeli yoksa nonst diye yanlış tedavi eden var.

Sonuç::::Bu vakaya dikkat. V1 de yüksek R olmasada ekg normal ama ağrı tipik ve hastada özellikle diyabet, sigara ve ailede kkh varsa bu hastalarda v789 çekelim. Aşağıda v789 sırttan çekim ile ilgili elektrot koyulacak yerleri var.

Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Oflaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir