Atrial fibrilasyonlu hastaya stent takılırsa antiagregan ve antikoagülan tedavi nasıl olmalı?

Akademik
Paylaş

Bir soru::::Daha önce stent takılan ve bu nedenle aspirin ve/veya beraberinde klopidogrel alan birinde AF gelişirse antiagreagan (asa-klopidogrel) ve antikoagülan tedavisi nasıl olmalı.

Cevap::Aşağıdaki ekg de hızlı af var. 80 y kadın. hastada chadvasc 3 yani 2 ve üstü olup asa kesinlikle inmeden korumada yetmez. Ama maalesef veren verene. Af li birinde Yaş artıkça inme riski daha da artıyor . Oral antikoagülan kesin vermeli. En gerekene oak vermiyor asa veriyoruz. Sağlık alanındaki anlaşılamayan paradokslar. Oturup iskemik inme ve seyrini bi okuyalım ne olur. Sonuçta af de oak NNT>NNH. Yani Fayda >zarar.

Sorunun esas cevabı::::Chadvasc 2 ve üstü oral antikoagülan (oak yani coumadin veya yoak) eklerim ve eklediğimde daha önce mi, stent yada bypasllıda olsa asa veya klopidogreli kesip oak tek başına (coumadin yada yoak) devam yeterli.yalnız stent takılalı yada akut mi geçireli son 1 yıl içerisinde ise yani stent takıldıktan sonra ilk 1-3 ay: asa/plavix/oak beraber üçünüde almalı. 1-3. Ayın sonunda asa yada klopidogrelden biri kesilir. sonraki 12. Ay sonuna kadar asa ve oak 1 yıl kullanıp sonra asa yıda kesip tek başına ömür boyu oak yeterli.

Ama coumadin alanlarda ülkemizde hedef ınr en az %40 hastada 2 nin altı yani efektif değil ve böyle bir hastada stent yada başka aterosklerız varsa asa ömür boyu verelimmi diye düşünüyorum. Çünkü ınr efektif değilse asa da almıyorsa stent trombozu riskide var. Ama yoak alıyorsa ınr gibi bi sorun kalmıyor ve tek başına 1. Yıldan sonra yoak ile devam etmek yeterli oluyor.

Sonuç: Af varsa tek başına asa yada klopidogrel yetmez. oAK kesin eklenecek. Asa yada klopidogrelin kesilmesini yazdık. OAK olarakda özellikle stent vb varsa ınr takibi gerekmediğinden YoAK tercih edilmeli

Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Oflaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir